Mezinárodní finále GMC 2010/11

Autor: Roman 13 roky Komentáře

Následující článek byl napsán vedoucím týmu, který v ročníku 2010/11 zvítězil v Global Management Challenge Česká republika a získal 3. místo na světovém finále v Macau. Přináší tedy skutečné postřehy ze soutěže. V případě zájmu o další informace je možné použít kontaktů uvedených na tomto webu.

4. 4. 2011 – pondělí – příprava

Celý týden je v duchu příprav na mezinárodní finále Global Management Challenge v Číně – Macau. Uvědomujeme si, že úspěch v GMC v České republice ještě k dobrému umístění nestačí. Jirka vytváří v Javě analyzátor, pomocí něhož odvodíme cenové elasticity produktů, dopady reklamy, počtu distributorů, jejich provizí a podpor nebo investic do webu na poptávku po našich výrobcích. Kuba s Kubou zefektivňují naše podpůrné nástroje v Excelu a Víťa zpracovává stovky reportů, které studujeme. Já všechny úkoly organizuji a dál komunikuji s týmy z jiných zemí – Ruska, Polska, Slovenska nebo až z Afriky.

6. 4. 2011 – středa – natáčení s Českou televizí

Celý den si užíváme natáčení České televize o GMC do pořadu Ekonomika+, které je možné shlédnout na stránkách ČT (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10249971631-ekonomika/211411058390418…). Slibovaná stopáž je 9 minut, točí se ve škole, v menze, na náměstí v Plzni, v městských sadech, před budovou ekonomky, a všude působíme mírný rozruch a dobře se bavíme. Někde točíme časosběry, jejichž podstata spočívá v nehnutí se asi po dobu 10 minut, kdy kolem nás prochází lidé. Štáb České televize nám slibuje, že to bude úžasné. Nakonec to vypadá dobře, ale stejně se během toho časosběru více či méně cukáme.

8. 4. 2011 – pátek – školení od Seznamu

Jedeme na půl dne do Prahy do Seznamu. Jejich interní trenér Ivo pro nás má připravené tréninky na týmovou spolupráci, komunikaci a rozhodování pod stresem. Činnosti, které děláme, nám ukazují, jak sehraný tým jsme. V některých aktivitách dokonce útočíme na jejich firemní rekordy. Dále nám Irena a Veronika ukazují snad všechny prostory Seznamu, bavíme se s lidmi, všude máme otázky, někde zahlédneme dokonce Pavla Zimu. Seznam na nás působí jako dobře sehraný úl, kde každý pracuje naplno a ještě ho to baví. Věříme, že jsme i my zanechali dobrý dojem.

10. 4. 2011 – neděle – let do Asie

Odlétáme. Vlastně se nejdřív scházíme v Plzni, Kuba nás nakládá do svého Forda a jedeme do Prahy. Auto necháváme na sympatickém parkingu nedaleko Ruzyně, kam nás veze hlídač parkoviště. Po 16:00 vzlétáme a míříme na první zastávku, kterou je Dubaj. V Dubaji jsme někdy v noci a prší tady, což se nám zdá nezvyklé. Na dubajském letišti strávíme asi 3 hodiny a pak už pokračujeme s aerolinkou Emirates do Bangkoku. Cestou ladíme všechny naše GMC Excely, nebo se bavíme s konzolemi, které mají Emirates na každem sedadle. Jídlo je vynikající.

Na letišti v Bangkoku se obměňuje skoro celé letadlo. Nastupují zde převážně Čínané a celé letadlo je uklizeno. Konečně poslední zastávkou je po nekonečném letu Hong Kong. Na letišti potkáváme výpravu z Beninu a začínáme se družit. Oni sami jsou totiž družní celkem dost a zjišťujeme, že trajektem do Macau pojedeme společně. A vlastně už je pondělí večer. Ubytováváme se v pětihvězdičkovém hotelu Regency na Taipa island v Macau. Akorát těch pět hvězdiček by jinde asi vypadalo jinak, tady by to mělo být spíše 3+. Také zjišťujeme, že Regency nemá wi-fi, resp. má, ale na jeden den stojí asi tolik, co u nás na měsíc.

12. 4. 2011 – úterý – losování skupin a první krůčky v Macau

Losují se semifinálové skupiny Global Management Challenge. Několik zemí obzvláště nahání strach a s napětím čekáme, jak bude poskládaná naše skupina 1. Silné jsou hlavně týmy z Číny, Ruska, Ukrajiny nebo Polska. Nejhorší je, že polští studenti soutěží za 3 země (Polsko, Slovensko, Dánsko) a čínští dokonce za 5 zemí (Čína, Hong Kong, Macau, Austrálie, Francie). Nakonec dostáváme celkem přijatelnou skupinu, kde je jasným favoritem domácí Macau, dále očekáváme jako silné Německo a Dánsko.

Skupiny vypadají následovně:

Skupina 1 Skupina 2 Skupina 3 Skupina 4
Česká republika Ukrajina Lidová republika Čína Polsko
Macau Rumunsko Hong Kong Lotyšsko
Itálie Mexiko Indie Francie
Turecko Austrálie Řecko Maďarsko
Bělorusko Španělsko Portugalsko Rusko
Dánsko Benin Slovensko Brazílie
Německo

 

Během dne jsme se ještě vydali na malou pochůzku po okolí. Hotel Regency sice ušel, ale okolí nás rázem přesvědčilo, že místní čtvrť má dvě tváře. Krajina zde má až orwellovský charakter. Obrovské špinavé paneláky s malými okny, mezi nimi všechno rozkopané s několika masivními jeřáby. Nikde neroste žádná tráva, stromy jen sem tam. Opodál se nachází zanedbané vrakoviště. Přestože se do paneláků vejde fůra lidí, na ulici skoro nikdo není. A na to všechno zeshora z hnědé oblohy shlíží slunce zakryté smogem. První, co mě tedy napadlo – tohle je 1984 George Orwella.

Ptáme se pár kolemjdoucích, kde můžeme najít krámy 7/11, protože si potřebujeme koupit vodu. To jsme ještě nevěděli, že na hotelu se nám v koupelně objeví balená voda, kdykoli tu starou vypijeme. Nakonec jsme to našli a ze 7/11 odcházíme s pětilitrovými nádobami. Před návratem se ještě zastavíme na plácku, kde mají místní různé kovové stroje na cvičení. Vypadají až směšně, ale cvičit se na nich dá.

Po plácku už následuje jen návštěva McDonaldu. Všechno je v něm stejné, jako u nás, jen ty hranolky jsou nějaké syrovější. Celý náš výjezd budeme teď trávit v McDonalds, takže je nutné si zvykat. Naše bezpečnostní procedura obnáší umytí si rukou na WC, nedotknutí se kliky, opatrné převzetí tácu s potravou a následnou desinfekci rukou desinfekčním gelem těsně před konzumací. Nebýt to McDonald, vzali bychom to snad ještě pečlivěji.

Na hotelu se opět pouštíme do zlepšování našich modelů. Víťa jde večer hledat nějakou veřejnou knihovnu s internetem, kam by ho měla odvést studentka, kterou jsme vyfasovali před losováním skupin. Každá země má svého člověka, který se o ně v průběhu stará. Víťa jich nakonec ulovil pro sebe několik a tak není divu, že se z knihovny vrací až po mnoha hodinách. Důvodem je ale to, že se cestou zpátky ztratil, nikdo mu anglicky nerozumněl, a tak bloudil po Taipa Islandu dobré 3 hodiny. My už v tu chvíli téměř končíme a kolem druhé ráno jdeme spát.

13. 4. 2011 – středa – semifinále Global Management Challenge

Semifinále. Dnes proti sobě stojí 25 zemí rozdělených do čtyř skupin. Dnes jde o všechno. Všichni vítězové z jednotlivých národních kol Global Management Challenge – Euromanager se utkají proti sobě, nejlepší proti nejlepším. Z dnešního klání vzejde 8 nejlepších týmů světa ve v simulaci firmy ve strategickém řízení.

Z každé skupiny postoupí dva týmy do zítřejšího finále a postupová matematika je neúprosná. Bojuje se o co nejvyšší cenu akcie v posledním čtvrtletí řízení společnosti.

V 9:00 ráno dostáváme historii firmy, kterou budeme strategicky řídit následujících 5 čtvrtletí. Hned na začátek jsme zaskočeni, protože podobný scénář jsme nikdy neviděli – firma funguje na 3-směnný provoz a její vyhlídky nevypadají příliš růžově. Ostatní týmy vypadají také překvapeně, důležité bude zachovat chladnou hlavu.

Na příští kvartál je potřeba rozhodnout o 70 různých aspektech firmy – počty nakupovaných strojů, množství zaměstnanců, výdaje na reklamu, vyráběné výrobky a jejich ceny, přístupy k jednotlivým trhům (EU, NAFTA, Internet), atd. Efektivně pracujeme podle předem připraveného checklistu a nejdříve projektujeme předpokládanou poptávku, od té se odvíjí vše ostatní. Vzhledem k situaci firmy nám ale rozhodování trvá déle než obvykle. Kardinální otázka, kterou řeší všechny týmy, je počet strojů. Je jasné, že přechod na méně směn nám ušetří náklady na zaměstnance, kteří berou za směnný provoz příplatky. Dále je potřeba omezit práci o víkendech, která je opět lépe honorována.

Přechod na 1 směnu se zdá nereálný, protože by to obnášelo nákup strojů nad naše úvěrové limity. Vítězí tedy střední cesta – přejdeme na 2 směny téměř dvojnásobným množstvím strojů. Zbytek už řešíme standardně – startujeme zejména image reklamu, která má dlouhodobý účinek. Na NAFTA redukujeme reklamu přímou z důvodu její neefektivity. Dále zvyšujeme počet distributorů na EU a lehce snižujeme dealery na NAFTA, půjdeme takovou napůl polskou cestou (pozn. polské týmy často budují firmu s větším množstvím dealerů a distributorů).

V rámci přiděleného času se snažíme naprojektovat i další rozhodnutí, ale nejsme příliš rychlí. Zároveň se špatně odhaduje chování trhu. Při národním kole GMC v České republice se dalo odhadovat, že všechny týmy budou hrát více méně stejně. Žádné velké výkyvy. Tady čekáme, že každá firma bude dělat něco jiného. Bude to tedy ještě napínavější než obvykle.

Po odevzdání rozhodnutí se scházím s ruským šampionem a bavíme se o tom, jak to šlo. Se zděšením na mě kouká, když mu říkám, kolik strojů jsme koupili. Opravdu se může zdát, že rozhodnutí nebylo dobré. Náš nový počet strojů by při dvousměnném provozu nebyl schopen zajišťovat stávající výrobu. Zdá se, že jsme měli nakoupit o dva stroje víc.

Ve třetím rozhodnutí se ukazuje kouzlo celého GMC a vlastně podnikání vůbec. Někdy se udělají rozhodnutí zdánlivě špatná, která se později vyplatí. Na třetí čtvrtletí nám totiž postačí jedna směna a nemusíme najímat ani propouštět žádné zaměstnance. Na čtvrté čtvrtletí pak nasadíme dvě směny.

Vyhlášení výsledků probíhá během slavnostní večeře u hotelového bazénu. Všude se to hemží ostatními soutěžícími, partnerskými firmami a organizátory. Během večera napětí vrcholí a nakonec se konečně dozvídáme, že náš tým a Macau postupují do zítřejšího finále Global Management Challenge.

14. 4. 2011 – čtvrtek – finále Global Management Challenge

Je tady finále Global Management Challenge 2010/2011. Skupina je těžká. Kromě nás a Macau postoupila Čína, Rusko, Slovensko, Polsko, Austrálie a Ukrajina. Hraje se velmi podobný scénář jako včera. Přestože je konkurence obrovská, naším cílem je dostat se na medailové pozice.

Všechny týmy jsou naplno soustředěné na svoji práci. Polský a slovenský tým si přinesli k notebookům monitory. Avšak zatímco Poláci z Polska jedou na plné obrátky, Poláci ze Slovenska chvílemi koukají na videa, pouští si písničky, apod. Není se čemu divit, na světovém finále jsou už počtvrté.

Tým z Ruska, jeden z největších favoritů, také nevypadá, že by byl v největší pohodě. Tým z Macau zase všechno počítá na kalkulačkách a úplně neviditelný je tým z Číny, který se jako jediný skládá ze samých starších lidí.

Již během prvního rozhodnutí se nám daří naprojektovat několik čtvrtletí dopředu a vyvarovat se tak chyb, které jsme udělali včera. První tři čtvrtletí nám všechno vychází tak, jak si představujeme. Věříme si na medaili. Ve 4. kvartále přichází první větší chyba, kdy špatně odhadujeme chování ostatních firem na trhu a stáváme se nejdražším výrobcem. Následkem toho jsou velké skladové zásoby a příliš nízký zisk. Ocitáme se tak na průběžném 7. místě ve skupině, ale cena akcie se příliš neliší od ostatních. Zatím máme dobré šance.

Páté čtvrtletí vychází výborně. Naše změna cenové politiky přináší svoje ovoce a daří se nám obrovsky zvýšit prodeje při bezpečných skladových rezervách. Zisk firmy letí nahoru a stejně tak i další důležité ukazatele. To se ovšem dozvíme až na vyhlášení výsledků.

Vyhlášení mezinárodního kola Global Management Challenge probíhá v luxusním hotelu v jiné části Macau a předchází mu velkolepá slavnostní večeře. Na pódium jsou postupně zvány všechny týmy podle dosaženého pořadí. Napětí graduje a Česká republika stále ještě zůstává ve hře. Je tady 3. místo a s ním padá naše jméno. Jsme nadšeni, nechali jsme za sebou skvělé týmy. Celkovým vítězem je slovenský tým složený z Poláků, kteří se už světového finále GMC účastnili několikrát. Při naší úplně první účasti v soutěži jsme na ně zkrátka neměli a upřímně jim blahopřejeme. Druhé místo obsazuje Macau se stejnou cenou akcie jako je naše. To bylo tedy skutečně o fous a rozhodoval další ukazatel, který jsme měli nepatrně horší. Po vyhlášení ještě zůstáváme na afterparty, fotíme se, sdělujeme si zážitky s ostatními týmy.

Líto mi je nejvíce Rusů. Měli skvělého lídra Alexeje, který nás toho hodně naučil. V noci před finále jsme se společně připravovali do 3 hodin ráno. Při pohledu na jeho Excely, které uměly optimalizovat snad všechno, jsme věřili v jeho úspěch. Nakonec skončil až pátý za námi. Asi se zde projevily všechny naše drobnosti, které jsme do GMC dali. Checklist pro každý krok, který musíme při rozhodnutí udělat. Schopnost improvizace rychlého vymyšlení řešení na místě. Ochota intuitivně riskovat a nespoléhat jen na výstupy z počítače. A také trochu štěstí.

15. – 17. 4. 2011 – pátek – neděle

Den po finále spíme do oběda a doháníme tak deficit, kdy jsme poslední dny spali denně 2-3 hodiny. Zbylé tři dny pobytu věnujeme nejdříve prohlídce samotného Macau a poté také Hong Kongu. Mimo všudypřítomný smog, přes který chvílemi není vidět slunce, je tady krásně. Obdivujeme jak mrakodrapy a kasina, tak zapadlé uličky, kde lze přes davy lidí sotva projít. Den v Macau trávíme v tričkách od Seznamu, díky kterým působíme naprosto kompaktně, a budíme tak ještě větší pozornost všudypřítomných Číňanů. V Hong Kongu prohlédneme zdejší finanční centrum, Hongkongský park, šplháme na vyhlídku Victoria Peak, která se topí ve smogu, jdeme na největší sochu Buddhy a na nejdelší eskalátor na světě.

Plni zážitků se vracíme domů a těšíme se, jak se o ně podělíme s ostatními studenty i učiteli u nás na ekonomické fakultě ZČU v Plzni. Pevně doufáme, že i v posledním ročníku studia se budeme moci ve stejném složení nějaké další soutěže zúčastnit. Global Management Challenge nám ukázala, že během velmi krátké doby jsme schopni se usilovností dostat až na vrchol.

Sepsal Roman

Kategorie:
  Global Management Challenge
článek byl sdílen 0 krát
 000

Přidat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.