GMC finále 2010/2011 – zážitky Kuba

Autor: Roman 8 roky Komentáře

Následující článek byl napsán členem týmu, který v ročníku 2010/11 zvítězil v Global Management Challenge Česká republika a získal 3. místo na světovém finále v Macau. Přináší tedy skutečné postřehy ze soutěže. V případě zájmu o další informace je možné použít kontaktů uvedených na tomto webu.

Cesta do Číny

Do Číny jsme odlétali z Prahy ve čtyři hodiny. Již v tento okamžik jsem zažíval něco nového z toho důvodu, že to byla moje první zkušenost s létáním. Pro jistotu jsem si vzal prášek proti nevolnosti, který se uplatnil především při přistávacích manévrech před runwayí v Dubaji. Poté, co jsme přistáli a zase vzlétávali v Bangkoku, jsem na veškerou ochranu před nevolností rezignoval. Po příletu do Hongkongu jsme jako všude jinde ani nemohli opustit letiště, zde jen s tím rozdílem, že místo na letadlo jsem čekali na loď, která nás odveze do Macau. Takové cestování člověka zmůže a tak už jsme se docela těšili na příjezd do hotelu, na sprchu a v neposlední řadě i na postel.

Losování semifinálových skupin GMC

První den po příletu jsme měli čas na aklimatizaci, ten jsme využili k práci na zdokonalování našich metod v GMC. Někdy v odpoledních hodinách došlo na losování do semifinálových skupin Global Management Challenge. Dostali jsme Macao a navíc ještě naše skupina zahrnovala nejvíce týmů, tzn. 7 oproti 6 v ostatních skupinách. Jinak jsme si relativně nemohli stěžovat, jelikož naší skupinu minuly, krom Macaa, všechny favorizované týmy – např. Slovensko, Polsko, Rusko nebo Čína.

Semifinále Global Management Challenge

Dostáváme do rukou historii firmy. Byli jsme zaskočeni, ale stejně tak i ostatní týmy. Jednalo se o firmu s třísměnným provozem, což byla z obecně známého spektra scénářů docela výjimka. Naše rozhodování byla poměrně jednoznačná, avšak s dalšími čtvrtletími se nám vyjasňovaly chyby, jichž sme se dopustily ve čtvrtletích předchozích. V tu chvíli se začlo hrát o všechno. Bylo třeba dělat riskantní rozhodnutí, která by v závěru dokázala naší firmu co nejlépe zhodnotit. Myslím si, že vhodný nákup strojů a predikce objednávek nám zajistila druhou a tedy postupovou pozici. To jsme se dozvěděli na slavnostní večeři, která se konala v areálu hotelu Regency Macauu tamějšího bazénu. Krásná atmosféra a vynikající jídlo byly jakýmsi předkrmem pro hlavní chod v podobě postupu do finále.

Finále Global Management Challenge

Noc a ráno, které předcházelo, jsme probděli nad vylepšováním a dolaďováním našich GMC modelů. Avšak na naší výkonnosti to nebylo znát. Historie firmy byla totožná s historií ze semifinále a tak chybami poučení jsme šli vstříc stupňům vítězů. Všechna rozhodnutí relativně vycházela, jakýsi zvrat nastal ve čtvrtletí předposledním, do kterého jsme šli plni nadějí. Avšak výsledkem bylo průběžné předposlední, tedy 7. místo. Byli jsme trochu v šoku. Chybou, lépe řečeno příčinou, byly především vysoké zásoby, které nám zůstaly na skladech. Byly vyšší, než jsme čekali. Avšak to nám umožnilo do závěrečného čtvrtletí zahrát tak, abychom za stabilního chování trhu dokázali tržní hodnotu akcie vystrčit prostřednictvím maximalizace goodwillu nejvíce ze všech našich nejbližších konkurentů.

Závěrečný ceremoniál

Vyhlášení Global Management Challenge – Euromanager se konalo v nádherném kasínu, kam všechny účastníky převezly tamější autobusy. V předsálí jsme popíjeli víno a těšili se, co bude následovat. Po příchodu do sálu jsme se posadili ke stolu, který jsme sdíleli spolu s naším rivalem ze základní skupiny – Macau. Očekávanému předávání ještě předcházeli čtyři chody čínských jídel. Pak přišlo na vyhlašování, a to od 8. místa až po první. Česká republika přežívá i páté místo pro Rusko, kde jsme se viděli zřejmě nejpravděpodobněji, jsme nadšeni. 4. místo pro Polsko a stále ne my. Dočkali jsme se až nyní, s velkou radostí si jdeme pro cenu. Po nás se na podium odebírá druhá polovina našeho stolu. Druzí kluci z Macaa měli na tisícinu stejnou cenu akcie, jež je hlavním kritériem. Jen vyšší čisté jmění, které je následujícím kritériem v případě nutnosti, rozhodlo. Pořadatelé si pak pro všechny účastníky ceremoniálu připravili překvapení v podobě sladkostí nabitého ráje.

Hongkong a Macao

První den našeho volna jsme věnovali Macau. Procházeli jsme kasína, ulice tamějšího centra a jiné. Kupodivu nejvíce nás ale zaujaly uličky právě mimo centrum města. Co krok, to jiné aroma, co krok, to jiný podnik. Ulice byly špinavé a zapáchaly, na druhou stranu jimi procházeli čistě a pěkně oblíkaní lidé a projížděla nablýskaná auta. V jedné z těchto ulic jsme narazili na školu. Děti byly nadšené z naší přítomnosti a rády se s náma vybavovaly. Budoucí architekti či projektanti.

V Hongkongu bylo naším prvním cílem finanční centrum jakožto nejvyšší nebo jedna z nejvyšších budov. Ve spodní části jsme navštívili největší nákupní centrum. Bohužel nebyl čas k nakupování a scházela i ta chuť po tom něco pěkného tam ulovit. Nabrali jsme směr Hongkongský park a dále na Victoria Peak. Tramvaj tam jedoucí je vyhledávána většinou turistů a tak si dovedete představit jaká to fronta na nás u vchodu čekala. Vzali jsme taxík a hurá na Victoria Peak. K našemu překvapení to vypadalo, jako bychom se probudili do ranní mlhy. Tak nás přivítal Hongkongský smog na samotném jeho vrcholku. S postupem času, když už slunce zašlo za obzor, se již naskytl pohled na město plné mrakodrapů. Teď už nás čekala jen zpáteční cesta opět lodí až na ostrov Taipa Island.

sepsal Kuba Sloup

Kategorie:
  Global Management Challenge
článek byl sdílen 0 krát
 000

Přidat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.