PayPal – platby na internetu

Autor: Roman 10 roky Komentáře

Předmět: Bankovní produkty v praxi I (KEF/BPP1)
Zadání: Vypracovat esej na 2 stránky na libovolné téma z bankovnictví
Autor: Roman Sterly
Datum: 3.3. 2009

PayPal logo
PayPal je webová e-commerce aplikace umožňující platby a bezhotovostní převody peněz na internetu. Může tak sloužit jako alternativa k obvyklým hotovostním a bezhotovostním metodám plateb. Převést peníze na PayPal účet lze pomocí bankovního převodu nebo kreditní kartou. Příjemce platby z PayPal systému může dostat peníze buď formou šeku, převodem na účet, nebo mu peníze přijdou na jeho vlastní PayPal účet. Tento systém nejvíce používají online obchody nebo online aukce. Za transfery si PayPal někdy účtuje poplatky a jejich výše se odvíjí od použité měny, země, množství peněz nebo typu účtu.

Historie

Kořeny PayPal sahají do roku 2000, kdy se spojily společnosti X.com a Confinity, obě zabývající se finančními službami na internetu, a vyvinuly systém PayPal, který k ochraně před zneužitím používal CAPTCHA test (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart).

Moderní captcha
příklad moderního CAPTCHA, zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/CAPTCHA

V té době si PayPalu všimla aukční síň eBay, která používala systém Billpoint. Brzy však PayPal přebral vedoucí postavení ve způsobu plateb na eBay a na začátku roku 2000 byl průměrně používán při 200.000 aukcích denně (Billpoint při cca 4.000). Do dubna 2000 to už byl 1 milion aukcí, které tento systém používaly.

Současnost

V Říjnu 2002 eBay koupila PayPal za 1,5 miliardy dolarů a PayPal si postupně vydobyl vedoucí postavení ve způsobu plateb na internetu.
V současnosti můžeme PayPal najít na 190 trzích a je v něm založeno přes 175 milionů účtů, z nichž více než 70 milionů je aktivních. PayPal umožňuje převody v 19 světových měnách včetně české koruny. Ve čtvrtém čtvrtletí 2008 proteklo přes PayPal více než 16 miliard dolarů (při tehdejším kurzu cca 350 miliard Kč) a příjmy společnosti se za toto období vyšplhaly na 623 milionů dolarů (přibližně 13 miliard Kč).

V USA není firma PayPal považovaná za banku, ale vztahují se na ni některé regulace. V květnu 2007 PayPal oznámil přesun jejich evropského ústředí z Velké Británie do Lucemburska, kde bude regulován jako banka. PayPal Luxembourg bude následně poskytovat PayPal služby skrze Evropskou unii.

Bezpečnost

Na začátku roku 2007 PayPal představil „bezpečnostní klíč“ jako doplňkovou ochranu před podvody na internetu.

PayPal Security Key
zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Paypal

Uživatel se přihlásí svým přihlašovacím jménem a heslem jako dříve, ale pak ho systém vyzve, aby stiskl tlačítko na generátoru klíčů a zadal šestimístný bezpečnostní kód, který se objeví. Tato dvojitá autentizace by měla více chránit koncové uživatele před útočníky, kteří nemají k zařízení fyzický přístup. Pokud uživatel ztratí svůj generátor klíčů, může se přihlásit pomocí kreditní karty nebo čísla svého účtu. Generátor je dodáván zdarma k business účtu, ostatní vyjde na 5 dolarů. Používat ho zatím mohou jen zákazníci v USA, Německu a Austrálii.

Zdroje:

https://www.paypal.com/
http://en.wikipedia.org/wiki/Paypal
http://en.wikipedia.org/wiki/CAPTCHA

Kategorie:
  Ostatní
článek byl sdílen 0 krát
 000

Přidat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn.